Smm panel siteleri logosu

SMM Panel Gerçek ve Bot Takipçi Nedir?

Gerçek takipçi ve bot takipçi nedir? Sorusunun cevabını bilmek SMM panellerden takipçi hizmeti alırken mağduriyet yaşamanızın önüne geçecektir. Aktif diye bot takipçi almamak, paranızı ve emeğinizi boşa harcamamak için bunun ayrımını iyi yapmalısınız.

Gerçek takipçi adından da anlaşılacağı üzere aktif profilleri ifade eder. Gerçek takipçiler sadece sizi takip etmekle kalmaz. Gönderilerinizi beğenerek, yorum yaparak, videolarınızı izleyerek vb. çeşitli yollarla etkileşimde bulunabilir.

Bot takipçiler kendi kendine bu tarz etkileşimlerde bulunamaz. Bunlar yalnızca takipçi sayısının rakamsal olarak yükselmesini sağlar, başka bir fonksiyonu yoktur.

Bot Takipçi Nasıl Anlaşılır?

 • Programla otomatik oluşturulan bot hesapların genellikle profil resmi bulunmaz. Bulunsa bile sahte olduğu bellidir. Atılan takipçilerin hepsinde aynı resim varsa bunun bot olduğundan şüphe etmezsiniz.
 • Bot takipçilerin takip ettiklerine veya takipçi listesine bakarsanız boş olduğunu görürsünüz. Ya da hep resimsiz, paylaşımsız hesapları takip ediyordur. Botların birbirini takibe alması yine bilgisayar yazılımıyla sağlanır.
 • Bot hesaplarda biyografi kısmı ve diğer hesap ayrıntıları yer almaz.
 • Bunlar etkisiz elemandır. Profillerinde hiç paylaşım yoktur veya spam paylaşımlar vardır.
 • Bot takipçiler gönderildikten kısa bir süre sonra büyük oranda düşüş olur. Çünkü sosyal medyanın yapay zekâsı bunu algılamayacak kadar basit değildir!
 • Takipçiler geldikten sonra erişim ve etkileşim oranlarınızı işletme hesabınızın istatistikler bölümünden düzenli kontrol edin. Hiçbir değişiklik yoksa takipçileriniz bot demektir.
 • Başkasının takipçi alıp almadığı nasıl anlaşılır? Diyorsanız yapacağınız en basit şey yorumlara bakmaktır. Takipçi sayısı onbinleri veya yüzbinleri bulmasına rağmen, paylaşımlarına fazla yorum gelmeyen hesaplar bot takipçiye sahip demektir. (Beğeni önemli bir kıstas değildir. Çünkü bot beğeni almak da mümkündür. Fakat yorumlar bu noktada daha iyi ipucu verir.)
 • Ayrıca takipçilerin bot olup olmadığını anlamak için sosyal medya analiz araçlarından da yararlanabilirsiniz. Social Audit Pro, Upfluence, Influencer MarketingHub, HypeAuditor bunlardandır.

Takipçilerin Bot Olduğunu Nasıl Anlarım?

 • Sahte hesaplarda başkalarına ait fotoğraflar kullanılır. Profilde bulunan fotoğrafları inceleyebilir, 'tersine görsel arama' sayesinde o fotoğrafların internetten alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Profilin ne zaman oluşturulduğuna bakın. Bot hesapların oluşturulma tarihi birbirine yakındır.
 • Kullanıcı adlarına dikkat edin. Takipçilerinizin kullanıcı adları hep aynı şablonda (kelime ve 8-10 haneli rakam) şeklinde ise bot olabilirler.
 • Paylaşımlarına göz gezdirin. Bot takipçilerin paylaşımları belli bir amaca yöneliktir. Farklı kullanıcılarla etkileşimbarındırmaz.
 • Takipçi/takip geçmişini gözden geçirin. Kısa bir sürede takipçi veya takip edilen sayısı çok fazla artış göstermişse; takip/takipçi oranı arasında uçurum varsa bu veriler de hesabın bot olduğuna işaret eder. Social Blade ve benzeri web sitelerinden bazı hesapların etkileşim verileri görüntülenebiliyor.
 • Takipçi sayısıyla gönderi sayısının uyumsuz olması o profilin bot olduğunu gösterir. Örneğin 2 gönderisi olmasına rağmen 20 bin takipçisi varsa bot gönderilmiştir. (Tabii gerçekten çok ünlü, kamuoyunca bilinen hesapların gönderi sayısı az, takipçisi çok olabilir. Bu istisnadır.)
 • Treversee, Botometer, Hoaxy, Instagram Audit  – Fake Follower & Audience Credibility Checker gibi servisler sosyal medya hesapları için bot analizi yapabiliyor. Bunları değerlendirerek önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bot Takipçi Almanın Zararları Nelerdir?

 • Gerçek takipçileriniz bot takipçi alımı yaptığınızı fark ederlerse size olan güveni zedelenir. Takipten çıkabilirler. Mevcut müşterileriniz sizden ürün almayı bırakabilirler. Bu durum potansiyel müşterilerinizin ve rakiplerinizin gözünde de kötü bir izlenim uyandırır.
 • Bot takipçi aldığınız sosyal medya algoritmaları tarafından fark edilirse hesabınız kısıtlama engeline takılabilir. Gönderileriniz daha az kişiye gösterilir. Keşfet engeli yiyebilirsiniz.
 • Aşırı bot takipçi gönderimi hesabınızın spam nedeniyle kapanmasına da sebep olabilir.
 • Bot takipçiler zaman, para, prestij kaybettirir. Güçlü imajınıza zarar verir, markanızın itibarını zedeler.

Gerçek Takipçi Nereden Alınır?

Bu işi yapan herkes gerçek takipçi sattığını iddia eder. Fakat unutmayın ki hesabınız yapboz tahtası değildir! Gerçek takipçiyi bulmak için deneme-yanılma yöntemini kullanamazsınız.

Profilinizi veya sayfanızı sitemizdeki profesyonel servislere emanet ederek %100 aktif, Türk veya yabancı takipçilere sahip olabilirsiniz.

© Copyright 2021 - SMM Panel Siteleri - Tüm Hakları Saklıdır.
homeenvelope